Kas sinust võiks saada minu õpetaja?

Koolides ja lasteaedades üle Eesti on õpetajad oodatud rohkem kui kunagi varem. Ka Sinul on võimalus anda oluline panus Eesti laste haridusse – ja avastada oma tõeline kutsumus.

Saa õpetajaameti ja haridusvaldkonnaga lähemalt tuttavaks!

Üheskoos partneritega toome jägneva pooleteise aasta jooksul Sinuni saated ja taskuhäälingud, kus jagavad oma kogemusi ja nõuandeid õpetajad, haridusvaldkonnas tegutsevad spetsialistid, õpetaja erialal õppivad tudengid ja karjääripöörde teinud inimesed. Kuula, vaata, mõtle kaasa ja saa inspiratsiooni!

Saated pikkusega 15-25 minutit – tutvustame teemaga seotud osapooli, toome esile olulisemad küsimused ja aitame Sul saada esialgse ülevaate.

Taskuhäälingus avame konkreetset teemat pikemalt – külalistele ei ole seatud ajapiirangut ja nad saavad käsitleda kõiki nende silmis olulisi küsimusi. Külalised esindavad erinevaid organisatsioone, mis võimaldab katta mitmeid vaatenurki ja tuua Sinuni võimalikult sisuka arutelu.

SAATES:
Olav Kersen / Eesti Töötukassa noortevaldkonna juht
Laura Nook, Oskar Pärn, Karolin Ulmre, Grete Vasar / Tallinna Ülikooli tudengid
Martha-Liisa Oinitš / TLÜ vilistlane

Räägime esimesest töökogemusest ja uurime, millist tuge pakub Eesti Töötukassa. Kas noortele on töövõimalusi täna pigem rohkem või vähem, arvestades tööturu seisu? Uurime ka, kuidas on täna noorte töötahtega - kas nö lumehelbekese moment ja laiskus on päriselt tööturul tuntavad? Saates teises pooles kohtume Tallinna Ülikooli tudengitega, kes jagavad oma kogemust - miks mindi õpetajaks õppima, kuidas oli esimene töökogemus, mida noored on juba klassiruumis rakendanud ja mis teeb õpetajatöö ägedaks?

SAATES:
Olav Kersen / Eesti Töötukassa noortevaldkonna juht
Martha-Liisa Oinitš / Tallinna Ülikooli vilistlane

Noor õpetaja ja värske Tallinna Ülikooli vilistlane Martha-Liisa Oinitš jagab enda lugu õpetajaks saamisel, esimesi emotsioone, sealhulgas õppetundidest, praktikast ja töökogemusest. Uurime, mis oli suurim üllatus minnes koolipingist klassi ette! Kuuleme, millised on noorte palgaootused ja neile vastu vaatav reaalsus? Millist tuge pakub Eesti Töötukassa noorele, kes soovib õpetajaks saada? Räägime ka praktikast, selle olulisusest, tingimustest, kestvusest ja tasudest.

SAATES:
Marika Ojanurme / Eesti Töötukassa karjäärinõustaja,
Gerli Neppi / ASÕP tegevjuht

Tahaksid astuda õpetajakingadesse? Ei tea, millest alustada? Teeme selgeks, milline näeb välja Eesti töötukassa karjäärinõustamine ning kuidas see toetab karjääripöörajat! Läheme külla Asendusõpetajate programmi eestvedajatele ja uurime, kellele on programm suunatud, mis põhjusel sinna minema peaks ning millal saab kandideerida! Saade on valminud koostöös Eesti Töötukassa ja Asendusõpetajate programmiga.

TASKUHÄÄLINGUS:
Reelika Võsa / Eesti Töötukassa karjäärinõustaja, Gerli Neppi / ASÕP tegevjuht, Jana Einard / Tallinna 32. keskkooli õpetaja

Millised on õpetajatöö eripärad, kuidas on lood haridusvaldkonna töömaastikul ja kui palju on tööpakkumisi? Saame teada, mil moel toetab Eesti Töötukassa karjääripöörajat ning kuidas siseneda haridusvaldkonda? Lisaks teeme selgeks, mida kujutab Asendusõpetajate programm ning mis on selles osalemise eelduseks!

SAATES:
Reemo Voltri / EHL esimees, füüsikaõpetaja
Reet Lepp / EHL juhatuse liige, lasteaiaõpetaja

Räägime õpetajatöö mitmekülgsusest, uurime, kui palju on liikmeid üldhariduskoolidest ja lasteaedadest ning teeme selgeks, kuidas ametiühingut luua! Samuti kuuleme lugusid õpetajaks saamisest ja oma kutsumuse leidmisest. Saatejuht on Liise Timmo. Saade on valminud koostöös Eesti Haridustöötajate Liiduga. Saade "Õpetajaameti mitu tahku" toob teieni haridusvaldkonna oluliseima lüli - õpetaja rolli.

TASKUHÄÄLINGUS:
Janno Isat / EHL teabejuht, riigikaitseõpetaja
Tuuli Ojasalu / EHL liige ja usaldusisik, matemaatikaõpetaja

Räägime õpetajatega haridusvaldkonnast, Eesti Haridustöötajate Liidust ning sinna kuulumisest. Saame teada, kui oluline roll on usaldusisikul. Kuuleme lugusid õpetajatööst, mis motiveerib neid selle ameti juures ning kuidas on õpetajaamet seotud Eesti Haridustöötajate Liiduga. Saatejuht on Liise Timmo. Podcast on valminud koostöös Eesti Haridustöötajate Liiduga. Podcast "Haridus kui elu kutse" toob vaataja-kuulajani haridusvaldkonna erinevad küljed.

Kas Sinu organisatsioon võiks olla samuti esindatud? Anna meile märku!

Tee esimene samm oma kutsumuse suunas.

Tutvu projekti partnerite poolt pakutavate võimalustega – olgu selleks karjäärinõustamiseks aja broneerimine, sobiva kooli leidmine eriala omandamiseks, panustamine asendusõpetajana või hoopis täpsustav konsultatsioon Sulle huvipakkuva organisatsiooni esindajaga.

Just selleks oleme siia lehele kokku kogunud vajalikud viited ja kontaktid.

Kvalifikatsioon on ametlikult tunnustatud kompetentsus ehk pädevus, millega kaasnevad teatavad õigused ja kohustused.

1) eelkoolipedagoogika alane kõrg- või keskeriharidus või
2) muu pedagoogiline kõrg- või keskeriharidus ja läbitud 160-tunnine eelkoolipedagoogika kursus või
3) muu kõrg- või keskeriharidus ja läbitud 320-tunnine eelkoolipedagoogika kursus.

1) eripedagoogika alane kõrgharidus või
2) muu pedagoogiline kõrg- või keskeriharidus ja läbitud 320-tunnine eripedagoogika kursus.

1) pedagoogiline kõrg- või keskeriharidus klassiõpetaja erialal või
2) pedagoogiline kõrg- või keskeriharidus algõpetuse erialal või
3) eripedagoogika alane kõrgharidus või
4) muu pedagoogiline kõrg- või keskeriharidus ning läbitud 160-tunnine algõpetuse didaktika kursus.

1) pedagoogiline kõrg- või keskeriharidus õpetatavas aines (ainetes) või ainevaldkonnas või
2) muu kõrg- või keskeriharidus õpetatavas aines (ainetes) või ainevaldkonnas ja läbitud 160-tunnine pedagoogikakursus.

1) pedagoogiline kõrgharidus õpetatavas aines (ainetes) või ainevaldkonnas või
2) muu kõrgharidus õpetatavas aines (ainetes) või ainevaldkonnas ja läbitud 160-tunnine pedagoogikakursus.


1) eripedagoogika alane kõrgharidus või
2) muu pedagoogiline kõrgharidus ja vähemalt kolmeaastane pedagoogilise töö staaž ning läbitud 160-tunnine eripedagoogika kursus.

1) pedagoogiline kõrgharidus õpetatavas ainevaldkonnas või
2) muu kõrgharidus õpetatavas ainevaldkonnas ja läbitud 160-tunnine pedagoogika kursus.

1) kutsepedagoogiline või muu pedagoogiline kõrgharidus õpetatavate õppekavade valdkonnas ja vähemalt kolmeaastane erialase töö staaž õpetataval kutse-, eri- või ametialal või
2) kõrg- või keskeriharidus õpetatavate õppekavade valdkonnas, vähemalt kolmeaastane erialase töö staaž õpetataval kutse-, eri- või ametialal ja läbitud 320-tunnine kutsepedagoogika kursus või
3) kõrg- või keskeriharidus õpetatavate õppekavade valdkonnas, vähemalt kolmeaastane erialase töö staaž ja jätkuv erialane töö õpetataval kutse-, eri- või ametialal.

Õppekaval õpetavatest kutseõpetajatest vähemalt 75% peavad vastama lõike 1 punktides 1 või 2 kirjeldatud kvalifikatsiooninõuetele.

Alates 2014. aasta 1. jaanuarist ei toimu enam üldhariduskoolide õpetajate atesteerimist, vaid taotleda saab õpetaja kutset.

Sarnaselt kutseõpetajatega on üldhariduskoolide õpetajatel võimalik taotleda kutset ning tõendada oma pädevusi ja kujundada isiklikku ametialast arengut kutsestandardites kirjeldatud kompetentside alusel.

Kutsestandard kirjeldab edukaks kutsetegevuseks vajalikke teadmisi, oskuseid, kogemusi ja hoiakuid.

Õpetaja kutse andjaks on Eesti Õpetajate Liit. Tartu Ülikool ja Tallinna Ülikool annavad õpetaja eriala magistriõppe lõpetajale õpetaja kutse, tase 7 tunnistuse. Kutseõpetaja kutse andjaks on Tallinna Ülikool.

Abiõpetaja on toeks klassiõpetajale, HEV-õpilastele (igapäevane abistamine individuaalselt ja õppetundides koostöös õpetajaga).

Abiõpetaja jälgib koostöös HEV-õpilaste õpetajaga õpilasi, vaatleb psüühiliste protsesside, käitumise ja kõne seisundit. Panustab oma vaatlustulemustega kaasa õppija suunamisele, andes tähelepanekud edasi õpetajale ja tugispetsialistile.

Abiõpetaja töötab õpetaja juhendamisel õpilasega õppetunnis ja individuaalselt, abistab õpetajat igapäevase õppetegevuse planeerimisel, aitab õpetajal ette valmistada õppematerjale. abistab õpetajat õpikeskkonna kujundamisel, on õpetajale toeks õppeprotsessis, osaleb vajadusel õpilase arenguvestlusel, annab õpetajale sisendeid õpilaste individuaalse arengu jälgimise kaartide täitmisel.

Tartu Ülikooli haridusteaduste instituudis on võimalik õppida kuuel bakalaureuse- ja kuuel magistriõppekaval, samuti haridusteaduse doktoriõppes.

Eripedagoogika ja logopeedia, humanitaar- ja sotsiaalainete õpetamine põhikoolis, koolieelse lasteasutuse õpetaja, kutseõpetaja, loodus- ja reaalainete õpetamine põhikoolis.

Eripedagoogika ja logopeedia, haridusinnovatsioon, haridustehnoloogia (inglise keeles), kaasav haridus, klassiõpetaja, põhikooli mitme aine õpetaja, õpetajaharidus.

Õppekava üldeesmärk on toetada üliõpilase teadmiste ja oskuste arengut rahvusvahelises teadusruumis tunnustatud kõrgprofessionaali tasemele haridusteaduses ning valmistada teda ette tööks õppejõuna ja teadlasena kõrgkoolides ning teistes teadus- ja arendusasutustes või juhtivspetsialistina väljaspool akadeemilist sfääri.

Tallinna Ülikoolis on võimalik õppida kõigi haridustasemete õpetajaks. Valikut tehes pea silmas, et lasteaiaõpetajana tööle asumiseks on Sul vaja bakalaureusekraadi, klassiõpetajana või põhikoolis ja gümnaasiumis aineõpetajana tööle asumiseks aga magistrikraadi.

Lasteaiaõpetajaks saad õppida alushariduse pedagoogi bakalaureusetaseme õppekaval. Alushariduse magistritaseme õppekava annab võimaluse saada laiem ettevalmistus alushariduse korraldusest ja pedagoogide professionaalsusest.

Klassiõpetajaks saad õppida viieaastasel integreeritud õppekaval, mis hõlmab nii bakalaureuse- kui ka magistriõpet. Klassiõpetajana juhid õpet I ja II kooliastmes (1.–6. klassis), lisaks omandad sel õppekaval pädevuse juhtida õppeprotsessi ühes enda valitud õppeaines kuni põhikooli lõpuni.

Üldhariduskooli aineõpetajaks saad õppida õpetajakoolituse magistriõppekavadel – õpingute käigus sooritad lõpetajana ka õpetaja kutseeksami. Erandiks on bakalaureusetaseme pedagoogika õppekava, mille lõpetajad saavad asuda tööle abiõpetajana või jätkata õpetaja kutse saamiseks õpinguid meelepärasel õpetajakoolituse magistriõppekaval.


Kutsepedagoogika ja kutseõpetaja õpingud pakuvad ideaalset võimalust end erialaselt arendada ning nautida omandatud kutset iga päev. Oma ala spetsialistina kujundad kutsehariduse tulevikku ning toetad kutseõppijate võimekust ja kindlust muutuvas töömaailmas toimetulekuks!

Õpetajatööga on seotud ka haridusjuhtimise, andragoogika, noorsootöö, eripedagoogika, sotsiaalpedagoogika või psühholoogia õppekavad. Õpetajatele pakume lisaks täiendavate kompetentside omandamist kaasava hariduse magistriõppekaval, mis kestab kolm semestrit.

Tööjõuvajaduse baromeeter - õpetajaamet

Eesti Töötukassa koostatud lühiajalise tööjõuvajaduse prognoos annab ülevaate, millistele ametialadele on kõige keerulisem töötajaid leida ja milliste ametialade esindajaid on tööturul üle.

Tööjõu pakkumise ja nõudluse vahelise tasakaalu hinnang järgmise 12 kuu pärast, hindamise aeg aprill 2024:

Tööjõu suur puudujääk --

Tööjõu puudujääk -

Tööjõu tasakaal =

Karjäärinõustamine

Karjäärinõustaja toetab teid enda tundmaõppimisel, oma oskuste, huvide, isiksuseomaduste ja võimete analüüsimisel. See aitab teil teha teadlikumaid ja sobivamaid hariduse ja tööalaste valikutega seotud otsuseid ning näha täiendavaid võimalusi muutuste olukorras. Karjäärinõustaja toel saate seada karjäärialaseid eesmärke ning läbimõeldult nende poole liikuma asuda.

Karjäärinõustajad töötavad igas Eesti Töötukassa maakondlikus osakonnas. Karjäärinõustamisel võivad osaleda kõik soovijad ning teenus on kõikidele tasuta.

Töötukassa esindused leiad siit >

Individuaalne vestlus toimub teie ja karjäärinõustaja vahel. Üldjuhul kestab nõustamine 45 minutit ning võib toimuda töötukassas kohapeal, veebis või telefoni teel. Soovitud tulemuseni jõudmine võib vajada mitut kohtumist, korduvkohtumiste osas saate kokku leppida karjäärinõustajaga.

Eesti Haridustöötajate Liit (EHL) on Eesti suurim lasteaia, huvikooli, üldhariduse ja kutsehariduse õpetajate ja teiste haridusala töötajate esindusorganisatsioon ja ametiühing. EHL-i näol on tegemist iseseisva omaalgatusliku ametiühinguorganisatsiooniga, mille tegevus rajaneb demokraatial, sõltumatusel ning iseseisval otsustamisel, juhtimise kollegiaalsusel ja tegevuse avalikustamisel.
 
EHL pakub oma liikmetele:
> koolitusi ja seminare;
> juriidilisi konsultatsioone,
> infolisti vahendusel mitmesugust teavet, igakülgset nõu ning abi nii kohalikul kui ka üleriigilisel tasandil;
> töökoha kaotanud liikmetele täiendavat töötutoetust.

Liitu meiega ja saa osa Eesti suurimast haridustöötajaid koondavast organisatsioonist!

Tule panusta haridusse endale sobivad mahus, ajal ja piirkonnas ning saa oma töö eest õpetajaga võrdväärset töötasu. Tee esimene samm õpetajaametisse – alusta asendusõpetajana!

Asendusõpetajaks saad kandideerida, kui Sul on:

> kõrgharidus või pedagoogiline kõrgharidus omandamisel;
> õpetamise-, juhtimise- või noortega töötamise kogemus;
> motivatsioon õpetada;
> väga head suhtlemisoskused;
> eesti keele oskus kõrgtasemel C1 ja võõrkeele õpetajatel tasemel B2;
> puuduvad piirangud lastega töötamiseks.

Asendusõpetamine sobib Sulle, kui Sa oled:

> täpne – pead kinni kokkulepitud tunni teemadest ja aegadest;
> kiire kohaneja – saad hakkama erinevate klasside ja õpilastega;
> lahendustele orienteeritud – leiad probleemidele positiivsed lahendused;
> koostööaldis – leiad koostöövõimalused erinevate inimestega;
> hea enesejuhtimise võimega – vastutad oma töö tulemuse eest ise.

Liitunud kooli ja lasteaeda
200
Liitunud asendusõpetajat
3000
Asendatud tundi
60000 +
Asendusõpetajat on jõudnud kooli põhiõpetajaks

Liitu tegevõpetajate kasvuprogrammiga!

Oled unistanud õpetaja ametist? Soovid anda oma panuse Eesti haridusse? Soovid toetada noori nende haridusteel?

Aitame Sul õpetajaks saada – pakume Sulle tasuta ägedat kogukonda, koolitust ja nõustamist.

Kasvuprogrammiga ootame liituma inimesi, kellel on:

omandatud või omandamisel magistriharidus ükskõik, millises valdkonnas;
• valmidus õpetada ühte järgmistest ainetest: klassiõpetaja, matemaatika, eesti keel ja kirjandus, inglise keel, keemia või füüsika;
• õpetamise kogemus (sobib ka asendusõpetaja kogemus);
• kõrge motivatsioon asuda tööle õpetajana;
• valmisolek taotleda õpetaja kutset (programmi toega);
• eesti keele tase vähemalt C1.

Soovid projektis osaleda? Võta meiega ühendust!

Haridusprojekti "Kas sinust võiks saada minu õpetaja?" eestvedaja Liise Timmo on Sulle abiks koostöö planeerimisel ja tegevuste koordineerimisel. Anna oma huvist märku! Projekti tegevused toimuvad perioodil 2024 september - 2025 detsember.

Projektis osalevad partnerid:

Karjääristuudio 2024 | Kõik õigused kaitstud.