Vaimne tervis ja töö: “Kuidas mul päriselt läheb?” | STUUDIOS NOËP

Kuidas ära tunda depressioon – millal on tegemist tõsisema murega kui vaid paha tujuga? Kuidas mõjutab vaimne vorm tööelu ning mida teha, kui töö mõjub vaimsele tervisele negatiivselt? Oma vaimse tervisega tegelemise kogemust jagavad muusik Andres Kõpper ehk NOËP ja Getter Nuut.

Andrese sõnul oli ta juba noorena melanhoolne. “Kuni koolini olin lõbus ja õnnelik laps, kuid kui vaadata pilte, mis on tehtud alates minu kooli minekust, siis on näha, et olen kogu aeg nutuse näoga,” selgitas ta ja lisas, et tõsisemad probleemid tekkisid noore täiskasvanuna. Ka Getter tõdes, et tema esimesed depressiooni sümptomid ilmnesid täiskasvanuks saades.

Depressiooni sümptomitena tõi Getter välja närvilisuse, väsimuse ning imelikud kõhu- ja peavalud. “Alguses arvasin, et tegemist on lihtsalt stressiga, kuid periood aina pikenes ja õige pea mõistsin, et see ei ole okei,” kirjeldas ta ja selgitas, et on paremaid aegu, kui enesetunne on hea, kuid on ka aegu, mil on halb.

Vaimne vorm mängib suurt rolli ka tööelus. Seda kinnitas ka Andres, kes on olnud pidevalt seotud erinevate loovate ametitega. Kohustus ja vajadus olla pildis käib suuresti käsikäes muusiku- ja artistieluga. “Motivatsioon käib minu töömaailmas üles alla. Kohati näen enda karjääri väljavaateid väga positiivselt, teisalt jälle mitte nii positiivselt,” kirjeldas ta ja selgitas, et suhtumine tööellu oleneb tema puhul suuresti hetkelisest meeleseisundist ja vaimsest vormist.

Tööks motivatsiooni leidmise probleemiga puutuvad oma elu jooksul kokku ilmselt kõik ja nii ka artistid. “Ei saaks öelda, et minu töö on keerulisem kui teistel. Pigem on see mõnes mõttes hoopis lihtsam, sest ma ei pea kella üheksast viieni kontoris käima ja see annab mulle võimaluse endaga rohkem tegeleda ja ka trenni teha,” kirjeldas Andres ja tõdes, et trennis käimise võimalust ei kasutada ta piisavalt. “Ma olen alati olnud hästi laisk ja hästi töökas samal ajal,” ütles ta.

Täispikka podcasti kuula ja vaata Teeviida videost!