Talendikogemuse labori üheksas saade kõneleb vaimsest heaolust töökohal – miks on vaja sellest rääkida ning kuidas on see seotud töötamise efektiivsusega? Saadet juhib Kristina Laurits Karjääristuudiost ning teemat aitavad mõtestada Juta Palmeri ja Pille Pesti Fontesest.
Koolitaja tööd tehes puutub Juta igapäevaselt kokku vaimse heaolu teemaga töökohal. “Maailmas läbiviidud uuringud näitavad, et umbes veerand töötajates on mingil hetkel kogenud vaimse tervisega probleeme,” räägib Juta ja lisab, et sellised näitajad nõuavad tähelepanu.
Fonteses psühholoogina tegutsev Pille viib läbi nõustamisi. “Vaimne heaolu on lai teema ning see haakub väga paljude tööelu aspektidega,” lisab ta ja täpsustab, et töötaja vaimne heaolu peaks olema ka tööandja huvi, sest juba kõrgem stress hakkab töötamist segama ja sellest tulenevalt kannatavad ka töötulemused.
Töötaja arusaam enda kehva vaimse heaolu kohta võiks tulla inimeselt endalt, kuid mõnel juhul märkab seda enne hoopis juht. “Ideaalis saab märkamine alguse inimesest endast. Tasub tähele panna ning ennast tõsiselt võtta. Oluline on ka endast hoolimine, sest vaimse heaolu küsimust lükkavad inimesed kahjuks kergekäeliselt kõrvale,” selgitab Pille.
Juta sõnul tasub märgata erinevaid näitajaid. “Füüsilisteks märkideks on enamasti väsimus või südamekloppimine ning vaimse poole pealt võib märgata keskendumisraskuseid või emotsionaalsust ja ärritumist,” kirjeldab ta.
Paranemisprotsess saab alguse märkamisest. “Mida varem pannakse probleemi tähele seda tõhusam. Sellisel juhul ei ole ehk vaja ravida, vaid on vaja puhata,” rõhutab Pille puhkuse olulisust.
Kuidas on seotud töötaja vaimne heaolu töökohal ning töötamise efektiivsus? Kuula ja vaata täispikast podcastist.