Logi sisse

Sul pole veel kontot? Liitumine võtab vaid hetke

Salasõna kadunud?

Tööotsija

Eesti palgauuring – tööriist ausa palga kujundamisel | STUUDIOS MATTIS KIRSIPUU JA ILMAR PÕHJALA FONTESEST

Talendikogemuse labori 12. episood keskendub Eesti palgauuringule – mis see on ning miks on seda ettevõtetele vaja? Teemat avavad Mattis Kirsipuu ja Ilmar Põhjala Fontesest. Saadet juhib Kristina Laurits Karjääristuudiost.

Enne palgauuringutest rääkimist tuleb selgeks teha uuringutes esinevad levinumad statistilised mõisted nagu mediaan ja keskmine. “Palkadest rääkides kipuvad inimesed keskmist ja mediaani tihti segi ajama. Keskmine palk tundub tihti päris kõrge, sest all on miinimumpalga piir ees, kuid üleval piiri pole. Kõrgemapalgalised tõstavad palka kõrgemale. Just seetõttu räägime meie oma uuringutes mediaanist, mis annab numbritest õigema ülevaate,” selgitab Ilmar.

Need andmed, mis on palgauuringutes, on sinna jõudnud läbi erinevate ettevõtete. “Fontes kutsub organisatsioone aktiivselt uuringutesse osalema ning saab vastutasuks andmeid. Nii saavad kasu mõlemad osapooled,” sõnab Mattis ja lisab, et uuringus osalemise tulemusena on ettevõtetel võimalik oma palgaandmeid vastu turgu võrrelda.

“Palgauuringus on võimalik osaleda tasuta ning kui organisatsioon soovib saada detailseid tulemusi, siis peab need ostma. Tasuta osaledes saab küll teatava info tagasi, kuid tõeline väärtus peitub selles, et uuringu tulemusena saab ettevõte võrdlusesse panna erinevad ametikohad,” täpsustab Ilmar ja lisab, et nii saab organisatsioon majasiseselt asjad paika.

Milline näeb välja palgauuringute protsess ning kuidas parandada palkadest rääkimise kommunikatsiooni? Kuula ja vaata täispikast podcastist.