Noore töötaja meelespea – mida tasub silmas pidada? | TÖÖINSPEKTSIOON

Iga uus algus on seotud lõputute küsimuste ja ebakindlusega, nii ka töömaailma sisenemine.

Noortel, kes alles alustavad oma teekonda töökeskkonnas, võib alguses tekkida palju küsimusi. Näiteks kuidas allkirjastada töölepingut või millised on kõige olulisemad lepingu tingimused? Tööinspektsiooni ennetusosakonna nõustamiskeskuse jurist Alissa Jarova on inimene, kes aitab leida nendele küsimustele vastused.

Esmakordselt tööle minevatel noortel on Alissa sõnul tähtis meeles pidada eelkõige seda, et reeglina tasuta tööd ei ole. “Igasugust töötamist eeldatakse ikkagi töötasu eest. Näiteks riiulite täitmine kaubaga või klienditeenindamine kassas on ikkagi töötamine ja selle eest peab ka tasu saama,” rõhutas ta.

Lepingute sõlmimine on noorte jaoks alguses uus ning võõras ülesanne, kuid Alissa sõnul on see esmakordse töötaja jaoks üks tähtsamaid aspekte. “Igasugused töölepingud ja kokkulepped peavad olema kirjalikus vormis. Seda selleks, et vältida vaidlusi ja arusaamatusi tööandjaga,” selgitas jurist ja lisas, et kirjalike lepingutega säilitatakse häid suhteid, kus mõlemad osapooled teavad oma kohustusi.

Mure või küsimusega saavad noored pöörduda Tööinspektsiooni poole, kuid esmalt soovitab Alissa rääkida oma tööandjaga.