Õiglane palk kui organisatsiooni väärtus | STUUDIOS TIINA SEEMAN / PROEKSPERT

Viienda Talendikogemuse labori episoodi fookuses on õiglane palk. Mida see tähendab ning kuidas ja miks sellele tähelepanu pööratakse? Teemat harutavad lahti Ilmar Põhjala Fontesest ning Tiina Seeman Proeksperdist, kes on võrdse palgamaksja tiitli nominent 2020.

Võrdse palgamaksja tiitel on Fontese jaoks vahend propageerida õiglase palga maksmist. “Näeme, et see on eesti ühiskonnas probleem. Võrdsest palgast rääkides mõtleme me võrdse tasu saamist võrdselt tehtud töö eest, mitte naiste ja meeste palkade võrdsust,” selgitab Ilmar ja lisab, et selleks, et õiglase palga ideed ettevõtete teadvusesse viia, valib Fontes iga aasta uuringu põhjal välja kolm organisatsiooni, kellel paistab selles osas kõik korras olevat.

Räägitakse kahest mõistest – õiglasest ja võrdsest palgast. “Õiglane palk on see, kui töötaja tunneb, et tal on hea tööd teha, sest ta on tehtud töö eest ka õiglaselt tasustatud. Võrdne palk on aga see, kui on seltskond, kes teevad samasugust tööd, panustavad võrdselt ning saavad ka kõik võrdselt palka,” täpsustab Ilmar.

Proeksperdi esindaja Tiina sõnul tuli õiglase palgamaksja tiitel ettevõttele ootamatult. “Me ei teinud tiitli pälvimiseks midagi ekstra ära ning seetõttu on see ka toredam, sest töötame nii kogu aeg, ” räägib Tiina ning kinnitab, et Proeksperdil on siiski sätestatud kindel palgamaksmise süsteem.

“Enamlevinud rollidel majas on meil palgavahemikud, mis on ka töötajatele nähtaval. Meil on juunior, kesktase ja kogenud spetsialistid ehk seeniorid ning kõigil nendel tasemetel on kindlad palgavahemikud. Lisaks oskustele võtame kindlasti arvesse ka inimese üldist suhtumist – kas temaga on hea koostööd teha või mitte,” täpsustab Tiina ja lisab, et ettevõttes vaadatakse kaks korda aastas ka kõik palgad üle.

Milline on õiglase palgamaksmise seis Eestis üldiselt ning kuidas seda propageerida? Kuula ja vaata täispikast podcastist.